თემატური გეგმა და გაკვეთილის გეგმები სსსმ მოსწავლისთვის

თემატური გეგმა სსსმ მოსწავლისათვის

N
თემატური ერთეული
თემატიკა
ესგ-თ მისაღწევი შედეგი
მეთოდები
სტრატეგიები
რესურსები
თარიღი
დრო
შეფასება
შენიშვნა
1
პერიოდული სისტემა
ატომის აგებულება,ატომური ნომერი,
პერიოდული სისტემის სტრუქტურა(პერიოდი,
ჯგუფი)
ქიმ.VIII.10.მოსწავლეს  შეუძლია  პერიოდული  სისტემის  გამოყენებით  ქიმიური ელემენტების დახასიათება.  
გააზრებული კითხვა,
დაკვირვება
,მოდელის შექმნა.მოდელის ხატვა, შედარება,
ამოცნობა
ატომის მოდელი.პერიოდული სისტემა,სახელმძღვანელო,კომპიუტერი,ვიდეო,ქვიზი.თაბახის ფურცლები,ფლომასტერი,
1 სემესტრი
განმავითარებელი,განმსაზღვრელი

გაკვეთილის გეგმა N1
მასწავლებელი  ლიანა აღდგომელაშვილი
საგანი  ქიმია
კლასი  8
თემა   პერიოდული სისტემა
დრო 45 წთ
მოსწავლეთა პროფილი 25 მოსწავლე  სსსმ-1 მოსწავლე
გაკვეთილის მიზანი : მოსწავლე დამოუკიდებლად  ასახელებს ელემენტს რიგითი ნომერის მიხედვით პერიოდული სისტემის გამოყენებით და ადარებს ელემენტების ატომური მასებს.
ეროვნული სასწავლო გეგმა:ქიმ.VIII.10.მოსწავლეს  შეუძლია  პერიოდული  სისტემის  გამოყენებით  ქიმიური ელემენტების დახასიათება.  
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

·      იყენებს პერიოდულ სისტემას ნებისმიერი ელემენტის შესახებ ინფორმაციის მოსაპოვებლად (მაგ., რიგითი ნომერი, პერიოდის ნომერი, ატომური მასა);   
კვლ.VIII.3.მოსწავლეს შეუძლია მონაცემთა წარმოდგენა სხვადასხვა საკომუნიკაციო  საშუალების გამოყენებით.

შედეგი  თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         იყენებს სხვადასხვა ხერხს  (დიაგრამებს, ცხრილებს, გრაფიკებს, სიებს) მონაცემთა წარმოსადგენად;

საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ- ჩვევები:მოსწავლემ იცის ქიმიური ელემენტების სიმბოლოები,სახელწოდებები,დასახელება,შეუძლია ფორმულების შედგენა და წაკითხვა.იცის ატომის აღნაგობა.
შეფასება და თვითშეფასება: განმავითარებელი უკუკავშირი
სასწავლო მასალა და რესურსები:ატომთა მოდელები,პერიოდული სისტემა,სახელმძღვანელო,თაბახის ფურცლები,ფლომასტერები
 აქტივობა  N1  სამოტივაციო   მთელი კლასი    5 წთ  წინარე ცოდნის გააქტიურება.
სსსმ მოსწავლეს ვთხოვ  მოძებნოს ელემენტი სახელწოდების მიხედვით პერიოდულ სისტემაში.
აქტივობა N2  გააზრებული კითხვა   ჯგუფები  20 წთ.   ტექსტის დამუშავება
მოსწავლეები სსსმ მოსწავლესთან ერთად კითხულობენ ტექსტს,აკვირდებიან ტექსტში მოცემულ ატომთა მოდელებს,ადარებენ ერთმანეთს ,ხატავენ  და მსჯელობენ მათ მსგავსება- განსხვავებაზე.მოსწავლეები მასწავლებლის დახმარებით აანალიზებენ,რომ პროტონების რაოდენობა განსაზღვრავს ელემენტის რიგით ნომერს პერიოდულ სისტემაში.
აქტივობა N3 მიზნობრივი სავარჯიშოების შესრულება  ჯგუფები 15 წთ.
სსსმ მოსწავლე ჯგუფის წევრების დახმარებით პერიოდული სისტემის გამოყენებით ელემენტის რიგითი ნომრის მიხედვით ამოიცნობს ელემენტს და ასახელებს.
აქტივობა N4 შეჯამება/შეფასება   ინდივიდუალური  5 წთ,
მოსწავლეები ავსებენ გასასვლელი ბილეთს.
სსსმ მოსწავლე მასწავლებლის დახმარებით ავსებს გასასვლელ ბილეთს.    
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები



დაბალი






საშუალო



მაღალი
წინარე  ცოდნა  - გაკვეთილის თემასთან დაკავშირებით .წერს და კითხულობს ტექსტს გამართულად
არა საკმარისი
საკმარისი
კარგი
ასრულებს მასწავლებლის მიერ მიცემულ ინსტრუქციებს  .ელემენტის რიგითი ნომრის მიხედვით პერიოდულ სისტემაში ამოიცნობს ელემენტს და მის ატომურ მასას
ვერ ასრულებს
ასრულებს
მასწავლებლის დახმარებით
ესმის და ასრულებს დამოუკიდებლად






გაკვეთილის გეგმა  N2
მასწავლებელი  ლიანა აღდგომელაშვილი
საგანი  ქიმია
კლასი  8
თემა   პერიოდული სისტემა
დრო 45 წთ
მოსწავლეთა პროფილი 25 მოსწავლე  სსსმ-1 მოსწავლე
გაკვეთილის მიზანი : მოსწავლე გაანალიზებს პერიოდული სისტემის სტრუქტურას და დამოუკიდებლად  ამოიცნობს  ელემენტს პერიოდულ სისტემაში პერიოდის და ჯგუფის მითითებით.
ეროვნული სასწავლო გეგმა:ქიმ.VIII.10.მოსწავლეს  შეუძლია  პერიოდული  სისტემის  გამოყენებით  ქიმიური ელემენტების დახასიათება.  
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

·      გამოთქვამს ვარაუდს უცნობი ელემენტის შესაძლო  თვისებების შესახებ პერიოდულ სისტემაში მისი მდებარეობის მიხედვით;
კვლ.VIII.3.მოსწავლეს შეუძლია მონაცემთა წარმოდგენა სხვადასხვა საკომუნიკაციო  საშუალების გამოყენებით.

შედეგი  თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         იყენებს სხვადასხვა ხერხს  (დიაგრამებს, ცხრილებს, გრაფიკებს, სიებს) მონაცემთა წარმოსადგენად;

საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ- ჩვევები:მოსწავლემ იცის ქიმიური ელემენტების სიმბოლოები,სახელწოდებები,დასახელება,შეუძლია ფორმულების შედგენა და წაკითხვა.იცის ატომის აღნაგობა,რიგითი ნომერის და ატომური მასის ცნება.
შეფასება და თვითშეფასება: განმავითარებელი უკუკავშირი
სასწავლო მასალა და რესურსები:ატომთა მოდელები,პერიოდული სისტემა,სახელმძღვანელო,თაბახის ფურცლები,ფლომასტერები,სლაიდ შოუ
 აქტივობა  N1  სამოტივაციო   მთელი კლასი    5 წთ  წინარე ცოდნის გააქტიურება.

სსსმ მოსწავლეს ვთხოვ  მოძებნოს ელემენტი  რიგითი ნომერის მიხედვით პერიოდულ სისტემაში და დაასახელოს მისი ატომური მასა.
აქტივობა N2  კითხვა პასუხი   მთელი კლასი  10  წთ.  
პერიოდული სისტემის სტრუქტურის გაცნობა -გაანალიზება .
სსსმ მოსწავლე აკვირდება პერიოდულ სისტებას და  თანაკლასელების დახმარებით ჩამოთვლის მითითებულ პერიოდის და ჯგუფის ელემენტებს.
აქტივობა N3 მიზნობრივი სავარჯიშოების შესრულება  ჯგუფები 20 წთ.
სსსმ მოსწავლე ჯგუფის წევრების დახმარებით  გაანალიზებს პერიოდული სისტემის შემადგენელ  კომპონენტებს(პერიოდი,ჯგუფი,ქვეჯგუფი)
აქტივობაN4 ქვიზი   ინდივიდუალური    5 წთ
სსსმ მოსწავლე პედაგოგის დახმარებით ასრულებს შესაბამის ქვიზს
აქტივობა N4 შეჯამება/შეფასება   ინდივიდუალური  5 წთ,
მოსწავლეები ავსებენ გასასვლელი ბილეთს.
სსსმ მოსწავლე მასწავლებლის დახმარებით ავსებს გასასვლელ ბილეთს.    
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები



დაბალი






საშუალო



მაღალი
წინარე  ცოდნა  - გაკვეთილის თემასთან დაკავშირებით .ელემენტის დასახელება რიგითი ნომრის მიხედვით
არა საკმარისი
საკმარისი
კარგი
ასრულებს მასწავლებლის მიერ მიცემულ ინსტრუქციებს -ასახელებს ელემენტს პერიოდის და ჯგუფის მიხედვით
ვერ ასრულებს
ასრულებს
მასწავლებლის დახმარებით
ესმის და ასრულებს დამოუკიდებლად






გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებელი  ლიანა აღდგომელაშვილი
საგანი  ქიმია
კლასი  8
თემა   პერიოდული სისტემა
დრო 45 წთ
მოსწავლეთა პროფილი 25 მოსწავლე  სსსმ-1 მოსწავლე
გაკვეთილის მიზანი : მოსწავლე გაანალიზებს პერიოდული სისტემის სტრუქტურას და დამოუკიდებლად  ახასიათებს  ელემენტს პერიოდულ სისტემაში პერიოდის და ჯგუფში მდებარეობის მიხედვით,მსჯელობს შესაბამისი ნივთიერებების თვისებების შესახებ.
ეროვნული სასწავლო გეგმა:ქიმ.VIII.10.მოსწავლეს  შეუძლია  პერიოდული  სისტემის  გამოყენებით  ქიმიური ელემენტების დახასიათება.  
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

·      პერიოდული სისტემის გამოყენებით იკვლევს ერთი და იმავე ჯგუფის /პერიოდის ელემენტების და შესაბამისი მარტივი ნივთიერებების თვისებების ცვლილების კანონზომიერებებს, გამოიტანს შესაბამის დასკვნებს;

კვლ.VIII.3.მოსწავლეს შეუძლია მონაცემთა წარმოდგენა სხვადასხვა საკომუნიკაციო  საშუალების გამოყენებით.

შედეგი  თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         იყენებს სხვადასხვა ხერხს  (დიაგრამებს, ცხრილებს, გრაფიკებს, სიებს) მონაცემთა წარმოსადგენად;

საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ- ჩვევები:მოსწავლემ იცის ქიმიური ელემენტების სიმბოლოები,სახელწოდებები,დასახელება,შეუძლია ფორმულების შედგენა და წაკითხვა.ფლობს ცოდნას  ატომის აღნაგობაის, რიგითი ნომერის ,ატომური მასის,პერიოდის და ჯგუფის შესახებ.
შეფასება და თვითშეფასება: განმავითარებელი ,განმსაღვრელი
სასწავლო მასალა და რესურსები:ატომთა მოდელები,პერიოდული სისტემა,სახელმძღვანელო,თაბახის ფურცლები,ფლომასტერები,სლაიდ შოუ,ნითიერებები,ლაბორატორიული აღჭურვილობა
 აქტივობა  N1  სამოტივაციო   მთელი კლასი    5 წთ  სლაიდ შოუ
პედაგოგი სლაიდების საშუალებით უჩვენებს მოსწავლეებს პერიოდული სისტემის სახეობებს და საუბრობს მათი დანიშნულების შესახებ
სსსმ მოსწავლე აკვირდება და შედარების საფუძველზე გამოთქვამს თავის აზრს
აქტივობა N2  მინი-ლექცია   მთელი კლასი  10  წთ.  
პერიოდული სისტემის  მიხედვით ელემენტებისა და მათი შესაბამისი ნივთიერებების თვისებების დახასიათება.
სსსმ მოსწავლე აკვირდება პერიოდულ სისტებას და  თანაკლასელების დახმარებით ახასიათებს მითითებული ელემენტების და შესაბამისი ნაცნობი ნივთიერების თვისებებს.
აქტივობა N3    სადემონსტრაციო ცდები     მთელი კლასი            25 წთ.
პედაგოგი უტარებს  მოსწავლეებს ცდებს ნივთიერებათა თვისებების გასაცნობად და მოსწავლეებთან ერტად აანალიზებს ცდის შედეგებს.
სსსმ მოსწავლე ეხმარება პედაგოგს მარტივი ცდის ჩატარებაში და აკვირდება შედეგს.
აქტივობა N4 შეჯამება/შეფასება   ინდივიდუალური  5 წთ,
მოსწავლეები ავსებენ გასასვლელი ბილეთს.
სსსმ მოსწავლე მასწავლებლის დახმარებით ავსებს გასასვლელ ბილეთს.    
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები



დაბალი






საშუალო



მაღალი
წინარე  ცოდნა  - გაკვეთილის თემასთან დაკავშირებით .ელემენტის დახასიათება პერიოდულ სისტემაში მდებარეობის მიხედვით
არა საკმარისი
საკმარისი
კარგი
ასრულებს მასწავლებლის მიერ მიცემულ ინსტრუქციებს ექსპერიმენტის ჩატარებისას ნივთიერების თვისებების გასარკვევად
ვერ ასრულებს
ასრულებს
მასწავლებლის დახმარებით
ესმის და ასრულებს დამოუკიდებლად




 გაკვეთილის გეგმა  N3

მასწავლებელი  ლიანა აღდგომელაშვილი
საგანი  ქიმია
კლასი  8
თემა   პერიოდული სისტემა
დრო 45 წთ
მოსწავლეთა პროფილი 25 მოსწავლე  სსსმ-1 მოსწავლე
გაკვეთილის მიზანი : მოსწავლე გაანალიზებს პერიოდული სისტემის სტრუქტურას და დამოუკიდებლად  ახასიათებს  ელემენტს პერიოდულ სისტემაში პერიოდის და ჯგუფში მდებარეობის მიხედვით,მსჯელობს შესაბამისი ნივთიერებების თვისებების შესახებ.
ეროვნული სასწავლო გეგმა:ქიმ.VIII.10.მოსწავლეს  შეუძლია  პერიოდული  სისტემის  გამოყენებით  ქიმიური ელემენტების დახასიათება.  
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

·      პერიოდული სისტემის გამოყენებით იკვლევს ერთი და იმავე ჯგუფის /პერიოდის ელემენტების და შესაბამისი მარტივი ნივთიერებების თვისებების ცვლილების კანონზომიერებებს, გამოიტანს შესაბამის დასკვნებს;

კვლ.VIII.3.მოსწავლეს შეუძლია მონაცემთა წარმოდგენა სხვადასხვა საკომუნიკაციო  საშუალების გამოყენებით.

შედეგი  თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         იყენებს სხვადასხვა ხერხს  (დიაგრამებს, ცხრილებს, გრაფიკებს, სიებს) მონაცემთა წარმოსადგენად;

საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ- ჩვევები:მოსწავლემ იცის ქიმიური ელემენტების სიმბოლოები,სახელწოდებები,დასახელება,შეუძლია ფორმულების შედგენა და წაკითხვა.ფლობს ცოდნას  ატომის აღნაგობაის, რიგითი ნომერის ,ატომური მასის,პერიოდის და ჯგუფის შესახებ.
შეფასება და თვითშეფასება: განმავითარებელი ,განმსაღვრელი
სასწავლო მასალა და რესურსები:ატომთა მოდელები,პერიოდული სისტემა,სახელმძღვანელო,თაბახის ფურცლები,ფლომასტერები,სლაიდ შოუ,ნითიერებები,ლაბორატორიული აღჭურვილობა
 აქტივობა  N1  სამოტივაციო   მთელი კლასი    5 წთ  სლაიდ შოუ
პედაგოგი სლაიდების საშუალებით უჩვენებს მოსწავლეებს პერიოდული სისტემის სახეობებს და საუბრობს მათი დანიშნულების შესახებ
სსსმ მოსწავლე აკვირდება და შედარების საფუძველზე გამოთქვამს თავის აზრს
აქტივობა N2  მინი-ლექცია   მთელი კლასი  10  წთ.  
პერიოდული სისტემის  მიხედვით ელემენტებისა და მათი შესაბამისი ნივთიერებების თვისებების დახასიათება.
სსსმ მოსწავლე აკვირდება პერიოდულ სისტებას და  თანაკლასელების დახმარებით ახასიათებს მითითებული ელემენტების და შესაბამისი ნაცნობი ნივთიერების თვისებებს.
აქტივობა N3    სადემონსტრაციო ცდები     მთელი კლასი            25 წთ.
პედაგოგი უტარებს  მოსწავლეებს ცდებს ნივთიერებათა თვისებების გასაცნობად და მოსწავლეებთან ერტად აანალიზებს ცდის შედეგებს.
სსსმ მოსწავლე ეხმარება პედაგოგს მარტივი ცდის ჩატარებაში და აკვირდება შედეგს.
აქტივობა N4 შეჯამება/შეფასება   ინდივიდუალური  5 წთ,
მოსწავლეები ავსებენ გასასვლელი ბილეთს.
სსსმ მოსწავლე მასწავლებლის დახმარებით ავსებს გასასვლელ ბილეთს.    
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები



დაბალი






საშუალო



მაღალი
წინარე  ცოდნა  - გაკვეთილის თემასთან დაკავშირებით .ელემენტის დახასიათება პერიოდულ სისტემაში მდებარეობის მიხედვით
არა საკმარისი
საკმარისი
კარგი
ასრულებს მასწავლებლის მიერ მიცემულ ინსტრუქციებს ექსპერიმენტის ჩატარებისას ნივთიერების თვისებების გასარკვევად
ვერ ასრულებს
ასრულებს
მასწავლებლის დახმარებით
ესმის და ასრულებს დამოუკიდებლად









Комментариев нет:

Отправить комментарий